System autonomicznego sterowania pojazdami

Firma AB Dynamics jest dostawcą robotów, pozwalających na przeprowadzanie jazd testowych z dużymi prędkościami lub w trudnych albo niebezpiecznych warunkach bez udziału kierowcy. Próby takie mają miejsce w sytuacjach, w których kierowca mógłby potencjalnie zostać ranny, np. w agresywnych manewrach, użyciu pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem lub w testach i prototypowaniu systemów wspomagających kierowcę (ADAS - Automotive Driver Assistance Systems).  

 Roboty w systemie autonomicznego sterowania pojazdami

 

System wykorzystuje roboty do sterowania pojazdem (pozycja koła kierownicy), które połączone są dodatkowo z siłownikami pedałów gazu i hamulca a także sprzęgła i manualnej skrzyni biegów, ew. do manetek przy kierownicy lub skrzyni automatycznej. Maszyneria wykorzystuje oparty na GPS system podążania wyznaczoną ścieżką, umożliwiając poruszanie się po torze ze ściśle określoną prędkością i pozycją pojazdu – wg producenta osiągana dokładność położenia to 2cm.

 

System zdalnego sterowania pozwala na określenie pozycji auta z dokładnością do 2 cm

 

Całość uzupełniona jest o system telemetryczny pozwalający na pomiary i kontrolowanie pojazdu w sposób zdalny. W celu zwiększenia bezpieczeństwa, pojazdy doposażane są w dodatkowy układ, który pozwala zatrzymać pojazd nawet w przypadku całościowej awarii instalacji elektrycznej w pojeździe.

 

Stacja bazowa

 

Stacja bazowa standardowo umieszczana jest w miejscu, z którego widać pojazd. Jednak w przypadku testów zmęczeniowych (np. intensywne przejazdy przez cięższy teren, błoto lub piach) możliwe jest stworzenie systemu, który działał będzie z większych odległości. Dzięki względnie niewielkim rozmiarom stacji bazowej, możliwe jest jej umieszczenie nawet w innych pojazdach. W przypadku testowania bardziej złożonych sytuacji drogowych, np. wymagających większej liczby pojazdów poruszających się na torze, możliwa jest analiza pozycji i prędkości względnych samochodów.  

Dzięki odpowiednim systemom telemetrycznym, możliwy także jest odczyt obrazów i sygnałów audio z pojazdu w czasie rzeczywistym. Odpowiednie narzędzia, takie jak kierownica i pedały umieszczone w stacji bazowej pozwalają na sterowanie pojazdami w sposób manualny.

 

ABD dostarcza systemy autonomicznego sterowania pojazdami do 25 największych producentów samochodów na świecie.

 

Pod odnośnikiem dostępne są filmy, prezentujące jak robot steruje pojazdem. Jeden z przykładów, to tor o śliskiej nawierzchni, gdzie maszyna dba o poruszanie się po odpowiedniej trajektorii, a także kontruje w przypadku poślizgów nadsterownych.

 

 

źródło: http://www.abd.uk.com

zdjęcia: @Anthony Best Dynamics Ltd

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem