Nissan dołącza do wyścigów samochodów elektrycznych Formuły E od sezonu 2018/2019

Nissan Formuła E

Nissan będzie pierwszą japońską marką motoryzacyjną uczestniczącą w wyścigowych mistrzostwach w pełni elektrycznych samochodów, czyli zawodach Formuły E pod egidą FIA.

Zgłaszając się do coraz popularniejszej Formuły E, Nissan zyskuje bardzo nośną globalną platformę promowania idei inteligentnej mobilności, czyli opartej na trzech filarach strategii firmy w zakresie zmiany podejścia do napędu i zasilania samochodów oraz ich integracji ze społeczeństwem.

„Podstawą emocji związanych z jazdą bezemisyjnymi samochodami Nissana jest natychmiastowe przyspieszenie i zwrotność. Pod tym względem Nissan zamierza więc autentycznie zelektryfikować Formułę E” — powiedział Daniele Schillaci, wiceprezes zarządu ds. globalnego marketingu i sprzedaży w dziale samochodów bezemisyjnych i akumulatorów oraz prezes komitetu zarządzającego Nissana w Japonii, Azji i Oceanii. „Nissan jest pierwszą japońską marką, która zgłosiła swój udział w mistrzostwach i zamierza kontynuować swoją długą tradycję sukcesów w sporcie motorowym także w Formule E. Zawody będą dla nas globalną platformą popularyzacji pionierskiej strategii inteligentnej mobilności Nissana wśród nowego pokolenia fanów wyścigów.”

Nissan umocnił swoją pozycję jako lider masowego rynku samochodów bezemisyjnych, prezentując w zeszłym miesiącu nowego Nissana LEAF. Druga generacja pięciodrzwiowego samochodu elektrycznego jest bogato wyposażona w pomysłowe technologie, będące wstępem do zaawansowanych rozwiązań wspomagających kierowcę.

Nowy LEAF zastępuje model pierwszej generacji, który debiutował w 2010 roku jako pierwszy bezemisyjny samochód przeznaczony dla masowego odbiorcy. W skali globalnej Nissan sprzedał ponad 280 000 egzemplarzy modelu LEAF, co oznacza, że jest to najlepiej sprzedający się samochód elektryczny na świecie. Łączny bezemisyjny przebieg wszystkich sprzedanych LEAFów przekroczył już 3,5 miliarda kilometrów.

„Innowacyjność w elektrycznej mobilności jest zapisana w DNA Nissana, podobnie jak długa historia sukcesów w sportach motorowych” — dodał Schillaci. „To zupełnie naturalne, że łączymy te dwa elementy, zgłaszając się do rywalizacji w Formule E”.

Mistrzostwa Formuły E FIA zorganizowane po raz pierwszy w 2014 roku są globalną serią wyścigów, w których producenci w pełni elektrycznych zespołów napędowych rywalizują ze sobą na ulicznych torach wytyczonych w centrach największych miast na całym świecie.

„Przystąpienie Nissana do tej rywalizacji to bardzo ważny moment dla serii” — powiedział Alejandro Agag, założyciel i dyrektor generalny Formuły E. „Witamy w Formule E nie tylko nowego producenta, ale także pierwszą japońską markę, co wskazuje na globalny zasięg elektrycznej rewolucji. Japonia jest krajem ze ścisłej czołówki, jeżeli chodzi o wdrażanie nowych technologii. Z tego kraju pochodzi także duża grupa kibiców Formuły E. Proces przechodzenia do zrównoważonej mobilności już trwa i nie da się go zatrzymać. Z niecierpliwością czekam na start samochodów z logo Nissana w piątym sezonie”.

Nissan będzie ścigał się w Formule E od piątego sezonu, który rozpocznie się pod koniec 2018 roku. Wtedy także w regulaminie mistrzostw samochodów elektrycznych pojawią się nowe specyfikacje dotyczące podwozi i akumulatorów. Firma będzie współpracować ze swoim partnerem Renault, wykorzystując fachową wiedzę i doświadczenie, zaś partnerstwo w ramach motoryzacyjnej grupy Renault-Nissan-Mitsubishi będzie koncentrowało się na maksymalizacji synergii i zwiększaniu konkurencyjności.

Czwarty sezon Formuły E rozpoczyna się w grudniu bieżącego roku i potrwa do lipca. Globalne mistrzostwa będą rozgrywane między innymi w Hongkongu, Berlinie, Paryżu, Nowym Jorku i Montrealu.

 

Źródło: Nissan

Ilustracja: Nissan

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem