Audi pierwszym niemieckim producentem angażującym się w pełni w serię wyścigów Formuły E

Formuła E Audi

Audi będzie pierwszym niemieckim producentem samochodów ścigającym się w Formule E. Cztery pierścienie obejmą w stawce miejsce zajmowane dotychczas przez team ABT Sportsline. Zespół z Allgäu, który obecny jest w Formule E od czasu powstania tej serii wyścigów samochodów elektrycznych, w przyszłości będzie sprawował opiekę nad wyścigowymi bolidami Audi jako team techniczny. Nowy zespół: Audi Sport ABT Schaeffler, zadebiutuje na początku grudnia br., w czwartym sezonie wyścigów Formuły E. Pierwszy wyścig nowego sezonu odbędzie się w grudniu, w Hongkongu.

Audi partnerowało zespołowi ABT od inauguracyjnego wyścigu Formuły E w roku 2014. Najbardziej wymownym przykładem tego partnerstwa, był udział w tej serii wyścigów Lucasa di Grassi – fabrycznego kierowcy Audi. Dodatkowo, team mógł korzystać z pełnej infrastruktury Centrum Kompetencyjnego Audi w Neuburgu.

W sezonie 2016/2017, Audi zintensyfikowało swój udział w partnerstwie, przeznaczając na nie znacznie większe środki finansowe i techniczne. Teraz cztery pierścienie poczyniły decydujący krok. Przejmując stajnię ABT Sportsline, koncern zdecydował o pełnym zaangażowaniu w Formułę E. Jednocześnie zmienia się nazwa teamu na Audi Sport ABT Schaeffler.

„W ostatnich miesiącach coraz mocniej angażowaliśmy się w wyścigi Formuły E. Byliśmy obecni podczas wszystkich imprez, angażowaliśmy się w rozwój nowych rodzajów napędu, ale braliśmy też udział w wielu wydarzeniach, które rozgrywały się poza torem wyścigowym” – powiedział dr Peter Mertens, członek zarządu Audi AG odpowiedzialny za rozwój techniczny. „Audi, od nowego sezonu będzie pierwszym niemieckim producentem samochodów aktywnie obecnym w tej serii wyścigów.

To jasny wyraz zaangażowania naszej marki w rozwój mobilności elektrycznej nie tylko na torze, ale również w codziennej mobilności, czego najlepszym przykładem są samochody typu Audi e-tron.”

Czwarty sezon wyścigów Formuły E rozpocznie się 2 grudnia br. w Hongkongu. Kolejne wyścigi rozegrane zostaną w Ameryce Północnej i Południowej, w Afryce, w europejskich metropoliach – Rzymie i Paryżu oraz w jeszcze kilku innych miejscach. „Wyścigi Formuły E, to „pełnokrwisty” sport motorowy. Centra tych wszystkich wspaniałych miast będą z pewnością doskonałą sceną do prezentacji nie tylko mobilności elektrycznej, ale też emocji, nierozerwalnie związanych ze sportami motorowymi” – podkreśla szef Audi Motorsport, Dieter Gass. „Przed nami ekscytujący sezon, pełen wspaniałych zmagań na torze. Cieszę się, że wszystko jest na najlepszej drodze do osiągnięcia sukcesu.”

W 29 rozegranych dotychczas wyścigach Formuły E, team ABT Schaeffler Audi Sport, w którego barwach jeżdżą Daniel Abt i Lucas di Grassi, 23 razy stawał na podium, z czego aż pięć na najwyższym jego stopniu. Zespół jest jednym z najważniejszych pretendentów do zdobycia w tym sezonie tytułu mistrzowskiego. „Jesteśmy bardzo dumni z tego, że jako jedni z założycieli tej serii wyścigów, mogliśmy napisać całkowicie nowy rozdział w historii sportów motorowych” – podkreśla Hans-Jürgen Abt, właściciel teamu. „Na przestrzeni kilku zaledwie lat, Formuła E tak dynamicznie poszła do przodu, że dalszy rozwój naszego zespołu przestał być możliwy bez profesjonalnego wsparcia producenta samochodów. Stąd z przyjemnością oddaję władzę nad teamem naszemu partnerowi - Audi, z którym od dekad współpracujemy nie tylko na polu sportów motorowych, ale też na polu biznesowym. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że razem będziemy kontynuować naszą historię sukcesów w Formule E.”

Razem ze swym oficjalnym partnerem technicznym – firmą Schaeffler, Audi przygotowuje teraz nowy system napędu, który będzie wykorzystywany w kolejnym sezonie. „Właśnie z powodzeniem zakończyliśmy fazę testów nowych elementów napędu, które odbyły się w Hiszpanii i w Neuburgu. Wszystko idzie według planu” – mówi Dieter Gass. Obecnie, swoboda rozwiązań technicznych w Formule E ogranicza się do silnika, przekładni, niektórych elementów zawieszenia i oprogramowania. „Rywalizacja między producentami, zespołami i kierowcami w Formule E jest ogromna. Właśnie dlatego detale są niezmiernie istotne.”

15 i 16 lipca, Formuła E zagości w Nowym Jorku. Spektakularny wyścig odbędzie się wśród wieżowców Manhattanu. Dwa tygodnie później, ostatnie dwie rundy trzeciego sezonu rozegrane zostaną w kanadyjskim Montrealu. Po ośmiu z dwunastu wyścigów, Lucas di Grassi i ABT Schaeffler Audi Sport zajmują drugie miejsce zarówno w klasyfikacji kierowców, jak i klasyfikacji zespołów.

 

 

Źródło: Informacja prasowa

Ilustracja: Informacja prasowa

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem