Nowy rekord prędkości ustanowiony pojazdem elektrycznym

Venturi VBB-3

 

Nowy rekord prędkości pojazdem elektrycznym na lądzie ustanowiła firma Venturi zajmująca się produkcją sportowych i elektrycznych samochodów z siedzibą w Monako.

Pojazd, który tego dokonał to dysponujący mocą 3000 koni mechanicznych Venturi VBB-3. Został on zbudowany już w 2013 roku i w tym samym czasie był już gotowy do podjęcia próby bicia rekordu, jednak złe warunki pogodowe panujące na słonej pustyni w Utah, na której miała być podjęta próba, kazały czekać aż trzy lata. Co ciekawe poprzedni rekord również należał do Venturi, a został ustanowiony w 2010 roku poprzednikiem VBB-3 i wynosił 495 km/h.

Obecnie oficjalnie uznany rekord wynosi 549 km/h, jednak maszyna rozpędziła się maksymalnie do 576 km/h. Różnica wynika z przepisów, które stanowią, że rekordowa prędkość musi zostać osiągnięta w dwóch przeciwnych kierunkach oraz w odstępie minimum godzinę pomiędzy próbami. Za kierownicą VBB-3 zasiadł Roger Schroer.

Dla Venturi projekt VBB to doskonała okazja dla dalszego rozwoju i edukacji. Technologie tworzone przy budowie superszybkich samochodów mogą zostać zaimplementowane w samochodach wypuszczanych na rynek komercyjny.

 

 

Źródło: Venturi

Ilustracja: Venturi

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem