Audi angażuje się w wyścigi Formuły E

Audi Formuła E

W niedalekiej przyszłości, Audi zaangażuje się jeszcze bardziej w wyścigi pierwszej na świecie serii dla samochodów z napędem wyłącznie elektrycznym. Począwszy od sezonu 2016/2017, który rozpocznie się już w październiku w Hongkongu, Audi zwiększy swoje zaangażowanie i wsparcie dla zespołu Formuły E – ABT Schaeffler Audi Sport. Ponadto planuje się, że w sezonie 2017/2018, Formuła E zostanie ujęta w fabrycznym programie wspierania sportu motorowego.

„Elektromobilność to jeden z kluczowych dla naszej branży tematów” – mówi dr Stefan Knirsch, członek zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego. „Pragniemy stać się czołowym w segmencie premium producentem w tej dziedzinie. W roku 2025, co czwarte Audi ma być samochodem elektrycznym. Pierwszym modelem będzie SUV, który zaprezentujemy w roku 2018. To logiczne, że w takim układzie odpowiednio dopasowujemy nasz program sportu motorowego i angażujemy się w serię wyścigową pojazdów elektrycznych.”

Szef Audi-Motorsport, dr Wolfgang Ullrich, podkreśla również: „Audi coraz konsekwentniej wykorzystuje sport motorowy do testowania i dalszego rozwijania nowych rozwiązań technicznych, stosowanych później w produkcji seryjnej. Napędem quattro zrewolucjonizowaliśmy rajdy samochodowe, a później wytyczyliśmy nowe standardy na torze wyścigowym. Audi AG było pierwszym producentem startującym w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans, który zwyciężył montując w swych bolidach silniki TFSI, TDI i napęd hybrydowy. W ten sposób wielokrotnie zapisaliśmy się na kartach historii sportu motorowego. Teraz chcemy to powtórzyć na polu jazdy na napędzie elektrycznym. Formuła E, ze swoimi wyścigami w sercach metropolii, to idealne miejsce dla takiego zaangażowania, a zespół ABT Schaeffler Audi Sport jest dla nas naturalnym partnerem.”

Audi Sport, od pierwszego sezonu Formuły E - 2014/2015, jest dla Teamu ABT Schaeffler patronem tytularnym. W ramach tej współpracy, fabryczny kierowca Audi, Brazylijczyk Lucas di Grassi, jest też zawodnikiem w Formule E. Ponadto, zespół mógł korzystać z infrastruktury Audi Sport w Neuburgu. Począwszy od sezonu 2016/2017, Audi zintensyfikuje funkcjonujące już partnerstwo, udzielając team’owi wsparcia finansowego i technicznego. Przed sezonem 2017/2018, Audi Sport w ramach ścisłej współpracy z firmą Schaeffler, partnerem technicznym na tym polu, stopniowo będzie zwiększać swoje zaangażowanie, aż do pełnego udziału producenta w tej serii.

Wejście Audi do Formuły E zauważą także fani: już teraz logo marki zdobi boki i tylne błotniki maszyny ABT Schaeffler FE02. Napędzane wyłącznie elektrycznie, jednoosobowe samochody wyścigowe o nowej stylistyce, po raz pierwszy można będzie podziwiać na torze wyścigowym od poniedziałku do środy, 5-7 września, w angielskiej miejscowości Donington. Odbędą się tam ostatnie jazdy testowe Formuły E przed rozpoczęciem sezonu w Hongkongu.

W kalendarzu sezonu 2016/2017 Formuły E, wpisano 12 wyścigów w dziesięciu metropoliach całego świata. 10 czerwca 2017 r. seria wyścigowa samochodów elektrycznych zagości w Berlinie. Dwa wyścigi finałowe odbędą się 29 i 30 lipca 2017 w Nowym Jorku.

Kierowcy zespołu ABT Schaeffler Audi Sport to Niemiec Daniel Abt i Brazylijczyk Lucas di Grassi. Wspólnie rozpoczną już trzeci sezon Formuły E. Di Grassi w premierowym sezonie był trzeci w klasyfikacji kierowców, a tytuł mistrza w sezonie 2015/2016, w którym był na drugim miejscu podium, dosłownie uciekł mu sprzed nosa.

Terminarz wyścigów Formuły E FIA 2016/2017

9 października 2016

Hongkong (CN)

12 listopada 2016

Marrakesz (MA)

18 lutego 2017

Buenos Aires (AR)

1 kwietnia 2017

Mexico City (MEX)

13 maja 2017

Monako (MC)

20 maja 2017

Paryż (F)

10 czerwca 2017

Berlin (D)

1 lipca 2017

Bruksela (B)

15 lipca 2017

Montreal (CDN)

16 lipca 2017

Montreal (CDN)

29 lipca 2017

Nowy Jork (USA)

30 lipca 2017

Nowy Jork (USA)

 

 

 

Źródło: Audi

Ilustracja: Audi

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem