Latająca, elektryczna taksówka z funkcją pionowego startu

Lilium VTOL

Niebo nad miastem wypełnione latającymi pojazdami już od dawna było nieodłącznym elementem filmów science-fiction prezentującym niedaleką przyszłość. Wielu wizjonerów podejmowało próby stworzenia samochodu, który mógłby bez lotniska w pobliżu wnieść się ponad miasto i omijając korki w szybki sposób dostarczyć ludzi z punktu A do punktu B.

Niestety jak dotąd takie rozwiązanie przewyższało możliwości dostępnej technologii. Powstawały prototypy zdolne do pionowego startu, lecz wady, jakie posiadały nie pozwoliły na ich rozpowszechnienie. Wśród nich można wymienić ogromne zużycie paliwa, wysokie koszty, duży hałas, czy zbyt duże rozmiary takiego latającego samochodu.

Kolejną próbę stworzenia latającej taksówki podjęła niemiecka firma „Lilium”. W małym start-upie zlokalizowanym w Monachium powstał projekt, który ma duże szanse powodzenia. Grupie czterech inżynierów przy pomocy inwestorów udało się zbudować całkowicie elektryczny samolot zwany VTOL, który potrafi wzbić się w powietrze całkowicie pionowo.

Elektryczny „odrzutowiec” wyposażony został w 36 silników, a każdy z nich zakończony jest swoim, niezależnym wirnikiem. Akumulatory, w które został wyposażony ten pojazd pozwalają na przebycie do 300 km z maksymalną prędkością sięgającą również 300 km/h. Jako że napęd pojazdu stanowią silniki elektryczne, problem hałasu został wyeliminowany, a podczas lotu VTOL nie emituje do atmosfery żadnych szkodliwych substancji.

W zamiarze założycieli początkowo VTOL miałby być wykorzystywany jako elektryczna taksówka, która dowiezie pasażerów w dowolne miejsce w znacznie krótszym czasie niż zwykły samochód. Projekt Lilium jest stosunkowo młody, powstał w 2015 roku. Wykonano już udane loty wersji dwuosobowej. A obecnie trwają prace nad rozwojem docelowej „taksówki”, która zdoła przewieść do 5 pasażerów. Zbudowanie pierwszego w pełni funkcjonalnego pojazdu planowane jest na 2019 rok, a możliwość zamówienia latającej taksówki przewidziane jest na 2025 rok.

 

Źródło: Lilium

Ilustracja: Lilium

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem