Nissan na CES 2017

Nissan at CES 2017

Carlos Ghosn, prezes i dyrektor generalny firmy Nissan, w trakcie swojego przemówienia na targach CES ogłosił kilka nowości, które firma zamierza wprowadzić, realizując swoją koncepcję inteligentnej mobilności w zakresie zmiany sposobu prowadzenia pojazdów, źródła ich napędu oraz integracji ze społeczeństwem.

Najważniejsze informacje w skrócie:

Wprowadzenie przełomowej technologii „płynnej autonomicznej mobilności” (ang.: Seamless Autonomous Mobility — SAM), która przyspieszy pojawienie się samochodów autonomicznych na drogach. Technologia SAM, opracowana z wykorzystaniem doświadczeń NASA, pozwala łączyć pokładowe układy sztucznej inteligencji (AI) ze wsparciem człowieka. Dzięki temu samochód może podejmować trafne decyzje w nieprzewidzianych sytuacjach, a sztuczna inteligencja systematycznie gromadzi coraz większą wiedzę. Nowa technologia sprawi, że miliony samochodów bez kierowców będą mogły wcześniej wyjechać na drogi, po których poruszają się już pojazdy prowadzone przez ludzi. To jest część procesu inteligentnej integracji według Nissana.

 

Nissan, przedstawiciel Sojuszu Renault-Nissan, i japońska firma internetowa DeNA rozpoczną testy mające na celu opracowanie pojazdów autonomicznych na potrzeby zastosowań komercyjnych. Pierwsza faza testów, w której nacisk zostanie położony na rozwój technologii, rozpocznie się w tym roku w wyznaczonych strefach w Japonii. Do 2020 roku, Nissan i DeNA planują poszerzyć zakres badań, planując komercyjne wykorzystanie tej technologii dla usług mobilnych w aglomeracji Tokio.

 

Nowa generacja Nissana LEAF, która już niebawem pojawi się na rynku, będzie wyposażona w funkcję jazdy autonomicznej ProPILOT, umożliwiającą autonomiczną jazdę po jednym pasie autostrady. Nowy LEAF podkreśli pozycję Nissana jako lidera technologii samochodów elektrycznych, który od 2010 roku sprzedał na całym świecie już ponad 250 000 sztuk tego modelu. Nowy LEAF już wkrótce otworzy nowy rozdział w realizacji koncepcji inteligentnej energii Nissana.

 

Sojusz Renault-Nissan będzie kontynuował prace nad rozwojem i wdrażaniem zaawansowanych technologii opartych na łączności z Internetem. Podczas CES zaprezentowano, jak technologia osobistego asystenta Cortana oferowana przez Microsoft może poprawić efektywność i przyjemność jazdy. Cortana jest jedną z technologii badanych wspólnie przez Sojusz i Microsoft.

 

Nawiązanie współpracy partnerskiej z 100 Resilient Cities — Pioneered by The Rockefeller Foundation (100RC). 100RC jest globalną organizacją non-profit, której celem jest pomoc miastom w stawianiu czoła wyzwaniom o charakterze fizycznym, społecznym i ekonomicznym. Nissan i 100RC będą wspólnie wspierać miasta w budowaniu infrastruktury niezbędnej dla autonomicznej jazdy, samochodów elektrycznych i nowych usług w zakresie mobilności. Nissan jest pierwszym partnerem 100RC z branży motoryzacyjnej.

 

 

Źródło: Nissan

Ilustracja: Nissan

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem