Honda dołączy do europejskiego projektu pojazdów wodorowych

Honda FCEV Concept

Honda ogłosiła, że weźmie udział w europejskim programie demonstrującym możliwości pojazdów wodorowych oraz niezbędnej infrastruktury. Inicjatywa o nazwie HyFive (Hydrogen For Innovative Vehicles – wodór dla innowacyjnych pojazdów) wychodzi od BMW, Daimlera, Hyundaia, Toyoty i Hondy. Jej celem jest włączenie do ruchu 110 pojazdów wodorowych początkowo w Bolzano, Kopenhadze, Innsbrucku, Londynie, Monachium i Stuttgardzie oraz utworzenie prototypowych stacji umożliwiających zatankowanie pojazdów. W dalszej perspektywie mówi się o stacjach w Aarhus i Odense (Dania) oraz na terenie Szwecji.

Pojazdy wodorowe potrzebują wodoru i tlenu do generacji energii elektrycznej bez emisji szkodliwych substancji. Technologia napędu wodorowego ma pozwalać na podróże na dystansach przekraczających 600km i wymagać tylko kilku minut na uzupełnienie zasobnika z paliwem. Co więcej, ogniwa paliwowe mają być źródłem energii, które jest skalowalne także dla większych pojazdów, takich jak autobusy czy ciężarówki. W ramach projektu producenci ustalili standardowe metody tankowania pojazdu, co ma dodatkowo obniżyć koszty i przyspieszyć proces wdrażania projektu.

Honda ogłosiła, że nowy model FCEV (Fuel-Cell Electric Vehicle – samochód elektryczny oparty na ogniwach paliwowych) ukaże się na rynku na początku roku 2016.

 

Źródło: hybridcars.com

Zdjęcie: HONDA MOTOR EUROPE LIMITED "HONDA"

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem