Inteligentne opony od Michelin

MICHELIN Pilot Sport EV

Podczas największych targów motoryzacyjnych w Polsce – Poznań Motor Show 2016 – Michelin zaprezentował innowacyjne opony, które dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii precyzyjnie reagują na zmieniające się warunki drogowe i pogodowe. W Poznaniu odbyła się polska premiera opony MICHELIN Pilot Sport 4 z ultrareakcyjnym bieżnikiem.

Opona, której bieżnik dostosowuje się do nawierzchni

Ultrareakcyjny bieżnik prezentowanej po praz pierwszy w Poznaniu MICHELIN Pilot Sport 4 powstał na bazie opony MICHELIN Pilot Sport EV stworzonej na Mistrzostwa Formuły E, gdzie startują całkowicie elektryczne bolidy. Opona błyskawicznie reaguje na zmianę kierunku jazdy i dostosowuje się do nawierzchni.

Jest to zasługa nowej technologii Michelin Dynamic Response, czyli opasania wykonanego z hybrydowego połączenia aramidowych i nylonowych wzmocnień tekstylnych, które umożliwia precyzyjne przenoszenie reakcji kierowcy na drogę. Wysokiej gęstości włókna są pięciokrotnie bardziej odporne na naprężenia niż stal, a jednocześnie ekstremalnie lekkie. Są one w stanie sprostać działaniu siły odśrodkowej przy wysokich prędkościach, zapewniając utrzymanie optymalnej powierzchni styku opony z nawierzchnią, dzięki czemu bieżnik nieustannie dostosowuje się do drogi.

MICHELIN Pilot Sport 4 jest przeznaczona zarówno do samochodów sportowych, jak i popularnych aut osobowych. Podczas jej projektowania inżynierowie Michelin wykorzystali doświadczenia zdobyte podczas tworzenia opon sportowych, a także blisko współpracowali z konstruktorami marek BMW, Mercedes, Audi i Porsche. MICHELIN Pilot Sport 4 została stworzona, aby wykorzystać pełną moc modeli sportowych i ich osiągnięć.

Inną wyjątkową cechą opony MICHELIN Pilot Sport 4 jest jej wygląd będący zasługą nowatorskiej technologii grawerowania form o nazwie Velvet. Laserowe grawerowanie wzorów na powierzchni boków form znaczne zwiększa kontrast logo Michelin i nazwy gamy. Dodatkowo guma załamuje światło w specyficzny sposób, przez co opona wygląda jak wykonana z aksamitu oraz sprawia takie wrażenie również w dotyku.

 

 

Źródło: Michelin

Ilustracja: Michelin

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem