Laserowe reflektory w nowym Audi R8

Nowe Audi R8 wyposażone w reflektory laserowe

Jeszcze przed oficjalną premierą, firma Audi ujawniła, że nowe R8 będzie mogło zostać opcjonalnie wyposażone w moduł laserowych świateł drogowych. W standardowej wersji zastosowane mają zostać światła oparte na technologii LED. Cechą charakterystyczną świateł laserowych jest to, że są one zbudowane z wysokiej mocy diod laserowych generujących względnie duży poziom energii świetlnej z komponentu cechującego się niewielkimi wymiarami. Konsekwencją zastosowania takich diod jest dwukrotnie większy zasięg, w porównaniu do diod LED.

Każdy reflektor zawierać będzie moduł laserowy, składający się z czterech wysokiej mocy diod laserowych. Cztery intensywnie niebieskie promienie światła laserowego generowane przez diody, kumulowane są w module w jedną wiązkę. Następnie fosforowy konwerter przemienia światło niebieskie w światło białe. Znakiem rozpoznawczym reflektorów laserowych jest niebieska sygnatura świetlna. W wyposażeniu standardowym, nowe Audi R8 ma reflektory diodowe LED. Wszystkie funkcje związane z oświetleniem drogi obsługiwane są w tym przypadku przez 37 diod świetlnych przypadających na jeden reflektor. 

Laserowy moduł świateł drogowych zadebiutował latem 2014 w Audi R8 LMX, limitowanej edycji poprzedniej serii R8. Wcześniej jednak użyto go w wyścigowym Audi R18 e-tron quattro, podczas 24-godzinnego wyścigu Le Mans. Laserowe światła drogowe to najnowsze z całej serii oświetleniowych innowacji rozwiązanie, wprowadzone teraz do seryjnej produkcji. Technika oświetlenia diodowego zadebiutowała w Audi w roku 2004. Były to diodowe światła do jazdy w dzień, zamontowane w Audi A8 L W12. 

źródło: informacja prasowa;

ilustracje: audi.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem