Czujnik do pomiaru prędkości i kierunku obrotu dla podnośników okien i bagażników

Firma Infineon przedstawia układ TLE4966V, który posiada dwie pionowo zorientowane płytki Halla, co umożliwia pomiar zarówno prędkości jak i kierunku obrotu za pomocą jednego komponentu – wcześniej wymagane były dwa oddzielne czujniki. Układ dedykowany jest do podnośników okien, bagażników, szyberdachów i innych zastosowań w motoryzacji gdzie są duże ograniczenia co do wielkości zabudowanej elektroniki.

Układ został zaprojektowany w taki sposób, że dwie płytki Halla zostały umiejscowione pionowo zamiast poziomo. Dzięki przestrzennemu położeniu płytek, możliwe jest porównanie fazy sygnału (czyli polaryzacji pola magnetycznego) i przy zmianie kierunku obrotu detekcję zmiany polaryzacji a także prędkość jej zmian. Konsekwentnie, układ zwraca dwie wartości: kierunek obrotu oraz prędkość obrotu. 

Zasada działania dwupłytkowego czujnika Halla
Zasada działania dwupłytkowego czujnika Halla

Pobór prądu układu wynosi od 4 do 7 mA przy napięciu zasilania od 3.5 do 32V. Czas odpowiedzi układu wynosi 20µs, a jego mikrokontroler nie wymaga programowania, co pozwala skrócić czas projektowania i testowania systemów podnośników czy przesuwników. Układ dostępny jest  w obudowie TSOP-6.

 

źródło: infineon.com

ilustracja: infineon.com

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem