Grupa Renault, Microsoft i Viseo tworzą prototyp innowacyjnej elektronicznej książki serwisowej

Microsoft Renault Viseo

Klienci wkrótce będą mogli gromadzić wszystkie informacje o pojeździe w praktycznej, zabezpieczonej przed fałszowaniem wpisów i bezpiecznej cyfrowej książce serwisowej pojazdu. Wszystko za sprawą wykorzystania technologii Blockchain

Grupa Renault przedstawiła prototyp elektronicznej książki serwisowej pojazdu opracowany wspólnie z Microsoftem i spółką VISEO. Książka powstała dzięki zastosowaniu technologii Blockchain, która umożliwia bezpieczne przechowywanie danych w „paszporcie samochodu” i gwarantuje ich pełną przejrzystość. Obecnie informacje o klientach i ich samochodach są rozproszone w wielu systemach informatycznych zarządzanych przez producentów samochodów, ubezpieczycieli, warsztaty samochodowe i inne podmioty. Otwarta architektura nowej elektronicznej książki serwisowej umożliwia zbieranie wszystkich ważnych informacji w jednym miejscu dostępnym dla klienta. W ten sposób właściciel samochodu może zapewnić większą przejrzystość wszystkich wpisów, które tworzą historię samochodu, a sprzedając go może udostępnić dane z elektronicznej książki serwisowej potencjalnemu nabywcy. To zwiększa poziom zaufania między sprzedawcą a nabywcą.

Dzięki elektronicznej książce serwisowej będziemy mogli zaoferować naszym klientom innowacyjne usługi w ramach nowego ekosystemu obejmującego ubezpieczycieli, koncesjonerów i sprzedawców. Jesteśmy w stanie stworzyć bezpieczny protokół komunikacji na bazie technologii Blockchain – wyjaśnia Elie Elbaz, dyrektor ds. technologii cyfrowych i samochodów autonomicznych grupy Renault. Jest to olbrzymi krok w rozwoju samochodów autonomicznych oraz związanych z nimi mikrotransakcji i wymogów bezpieczeństwa. Podczas realizacji projektu koncern Microsoft udostępnił swoją technologię Blockchain w ramach Azure - otwartej, elastycznej i efektywnej kosztowo platformy technicznej wykorzystywanej do opracowywania i wdrażania nowych rozwiązań.

Bardzo cieszymy się, że kontynuując naszą współpracę nad samochodami autonomicznymi możemy wspierać koncern Renault w cyfrowej transformacji i wspólnie pracować nad innowacyjnym rozwiązaniem opartym na technologii Blockchain, dzięki któremu można zintegrować cały ekosystem samochodu oraz zagwarantować wiarygodność gromadzonych i dostępnych danych – oświadczył Bernard Ourghanlian, Microsoft France CTO.

Microsoft nawiązuje bliską współpracę ze swoimi klientami i partnerami, aby lepiej poznać specyfikę ich branży i na tej podstawie opracować technologie i ekosystemy, które umożliwią spółkom, rządom państw i klientom indywidualnym skuteczne wykorzystywanie technologii Blockchain.

Nad technicznym wdrożeniem projektu oraz opracowaniem interfejsu dla użytkownika czuwa współpracująca z chińskim start-upem BitSe firma konsultingowa VISEO, która ma bogate doświadczenie w praktycznym zastosowaniu technologii łańcuchów bloków.

Wierzymy w ogromny potencjał technologii Blockchain, zwłaszcza w odniesieniu do przejrzystości relacji między partnerami gospodarczymi z ekosystemu B2B. Wyznaczone zespoły ds. technologii Blockchain pracują w naszych cyfrowych fabrykach, co pozwala nam inkubować projekty takie jak ten realizowany we współpracy z Renault. W ciągu zaledwie kilku tygodniu stworzyliśmy pełną architekturę cyfrową, która może zostać rozwinięta na większą skalę – wyjaśnia Eric Perrier, dyrektor zarządzający VISEO.

Dzięki nawiązanej współpracy grupa Renault, należący do niej Bank RCI oraz spółka świadcząca usługi wspólne otrzymały dostęp do specjalistycznych rozwiązań, które nie są jeszcze dostępne na rynku. Na ich podstawie mogą przeanalizować nowe rozwiązania technologiczne i na wczesnym etapie procesu określić potencjalne możliwości biznesowe.

 

Źródło: Informacja prasowa

Ilustracja: Informacja prasowa

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem