Inteligentne czujniki baterii - połączenie MCU, CAN, LIN i wejść analogowych

Freescale Semiconductor przedstawił produkt o oznaczeniu MM9Z1J638, będący zgodny ze specyfikacją AEC-Q100 (zbiór testów obciążeniowych dla układów scalonych dla motoryzacji), będący pierwszym na rynku inteligentnym czujnikiem baterii, który łączy 3 kanały pomiarowe, moduł CAN oraz 16/32-bitowy mikrokontroler (MCU – microcontroller unit) w jednej obudowie.

 

Układ został zaprojektowany aby sprostać zarówno istniejącym jak i prototypowanym aplikacjom motoryzacyjnym. Kość pozwala na monitorowanie parametrów baterii, takich jak stan zużycia (SoH – State of Health), stan naładowania (SoC – State of Charge) lub stan funkcji (SoF - State of Function), co ma pozwolić na przewidzenie momentu awarii i/lub zatrzymania pojazdu z powodu wyładowanych baterii. Wejścia analogowe pozwalają na pomiary akumulatorów kwasowo-ołowiowych (12V), segmentów baterii litowo-jonowych (14V) oraz instalacji elektrycznych pojazdów użytkowych i ciężarówek (24V).

 

Kość MM9Z1J638 powstała z myślą o rozwiązaniu problemów związanych z najczęstszym problemem systemu elektrycznego w pojazdach - awarią baterii. Co więcej, układ ma pomóc w usprawnieniu aplikacji start-stop, generacji energii elektrycznej w czasie hamowania a także w inteligentnych alternatorach. W nadchodzących latach nowe urządzenie może okazać się niezbędne w wielu pojazdach, zwłaszcza, że wg firmy Stategy Analytics, w roku 2020 ponad 52 miliony pojazdów mają już mieć wbudowany system start-stop.

 

Składowe układu to 16/32-bitowy mikrokontroler serii S12Z, 128kB pamięci flash, 8kB RAM, 4kB EEPROM., układ CAN, interfejs LIN oraz trzy, 16-bitowe wejścia analogowe typu delta-sigma. Dwa z portów wejściowych dedykowane są do pomiaru prądu i napięcia, podczas gdy trzecie wejście pozwala na pomiar temperatury za pomocą wbudowanego czujnika. Możliwy jest pomiar napięć do 52V bez dodatkowych dzielników napięcia.

 

Sugerowana cena układu to 3.61$ za partię 10.000 sztuk. Płytka ewaluacyjna ma kosztować 188.80$.

źródło: Freescale Semiconductor

grafika: Freescale Semiconductor, Inc.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem