Volkswagen XL1 Samochodem Roku Playboya 2015 w kategorii „EKO”

- VW XL1 to najoszczędniejszy seryjny samochód na świecie, który zużywa średnio jedynie 0,9 l paliwa na 100 km
- masa własna XL1 wynosi jedynie 765 kg, a współczynnik oporu powietrza Cx – 0,19
- wyprodukowano 250 szt., wszystkie zostały sprzedane

Poznań, 23 czerwca 2015 r. Już po raz 23 jury w składzie Włodzimierz Zientarski, Krzysztof Hołowczyc, Andrzej Borowczyk, Andrzej Koper i Rafał Jemielita wybrało 19 najciekawszych aut zdaniem polskiej edycji magazynu „Playboy”. W kategorii „EKO” zwyciężył Volkswagen XL1. Jury zwróciło szczególną uwagę na niezwykle niskie zużycie paliwa.

Rewelacyjnie niskie zużycie paliwa dwuosobowy Volkswagen XL1 zawdzięcza nie tylko oszczędnemu hybrydowemu zespołowi napędowemu, ale również nowatorskiej konstrukcji nadwozia o niespotykanym kształcie, charakteryzującego się zaskakująco niskim współczynnikiem oporu powietrza. Z reguły, w nowoczesnych samochodach o klasycznej bryle nadwozia wynosi on ok. 0,3. Współczynnik oporu powietrza Cx Volkswagena XL1 ma wartość zaledwie 0,19. Istotna jest także niewielka masa samochodu, która wynosi zaledwie 795 kg. Jest to możliwe dzięki budowie nadwozia z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem węglowym oraz zastąpieniu klasycznych materiałów, lżejszymi odpowiednikami w wielu miejscach, np. obręcze kół wykonano z magnezu, tarcze hamulcowe z ceramiki, boczne okna z poliwęglanu, a deskę rozdzielczą z celulozy drzewnej.

XL1 jest napędzany przez dwucylindrową, 0,8-litrową wysokoprężną jednostką napędową o mocy 48 KM, współpracującą z silnikiem elektrycznym o mocy 27 KM. Łącznie zespół napędowy XL1 dysponuje mocą, wynoszącą 69 KM. Z maksymalnie naładowanymi bateriami XL1 może przejechać do 50 km wyłącznie w trybie elektrycznym, nie zużywając w ogóle paliwa.

 

Źródło: Volkswagen

Ilustracje: Volkswagen

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem