BMW Group utrzymuje pozycję firmy motoryzacyjnej numer jeden w sektorze premium

bmw

W 2017 roku BMW Group osiągnęła najwyższy w historii poziom sprzedaży rocznej, ustanawiając nowy rekord już po raz siódmy z rzędu. Sukces stał się udziałem całej firmy: nowe najwyższe wartości sprzedaży zanotowała zarówno marka BMW, jak i MINI. Rekordową sprzedaż osiągnęły także BMW M, BMW i oraz BMW Motorrad. Dzięki tym doskonałym wynikom BMW Group umacnia pozycję lidera na ogólnoświatowym rynku motoryzacyjnym premium.

Rekordowy poziom sprzedaży BMW

Najwyższy do tej pory poziom sprzedaży odnotowała główna marka – BMW. W ciągu roku sprzedano łącznie 2 088 283 samochody, co oznacza wzrost o 4,2%. Istotnym czynnikiem napędzającym sprzedaż było również BMW X. W porównaniu z poprzednim rokiem sprzedano o 9,6% więcej pojazdów z palety BMW X pomimo ograniczonej dostępności BMW X3 w związku z wprowadzeniem w listopadzie nowej generacji tego modelu. Sprzedaż odświeżonego w 2017 roku BMW serii 5 Limuzyna, wzrosła w grudniu o 55,2% (30 359 sztuk). W całym ubiegłym roku sprzedano natomiast o 6,3% więcej tych wiodących na świecie limuzyn biznesowych klasy premium (291 856 sztuk). Wśród innych modeli, które przyczyniły się do wzrostu sprzedaży marki w 2017 roku wymienić należy BMW serii 1 (201 968 / +14,7%) oraz BMW serii 7 (64 311 / +4,5%).

Przekroczenie celu: sprzedaż ponad 100 tysięcy pojazdów zelektryfikowanych w 2017 roku. BMW Group umacnia pozycję lidera w sektorze elektromobilności premium.

W grudniu w BMW Group świętowano dostawę stutysięcznego pojazdu zelektryfikowanego sprzedanego w 2017 roku. W całym roku do klientów trafiło łącznie 103 080 pojazdów zelektryfikowanych, co oznacza wzrost sprzedaży aż o 65,6%. Potwierdza to czołową pozycję BMW Group w sektorze mobilności elektrycznej. BMW Group ma na koncie najwięcej sprzedanych na rynku europejskim w 2017 roku pojazdów zelektryfikowanych spośród wszystkich producentów klasy premium. Może się także pochwalić bardzo mocną pozycją na rynku światowym. Cztery lata po wprowadzeniu modelu BMW i3 globalne wyniki sprzedaży w 2017 roku wzrosły o 23,3%, osiągając poziom 31 482 sztuk. Coraz większą popularnością cieszą się także pojazdy z napędem hybrydowym typu plug-in BMW iPerformance. Ich sprzedaż uległa podwojeniu, osiągając 63 605 sztuk. W czerwcu ubiegłego roku do salonów trafiło MINI Countryman w wersji hybrydowej plug-in. Model ten miał znaczący udział w rozwoju sprzedaży samochodów zelektryfikowanych BMW Group – do rąk klientów na całym świecie trafiło łącznie 5 799 sztuk tego samochodu. W 2018 roku BMW Group spodziewa się mocnego dwucyfrowego wzrostu sprzedaży pojazdów zelektryfikowanych. Firma dąży do tego, aby do końca 2019 roku osiągnąć liczbę co najmniej pół miliona zelektryfikowanych pojazdów BMW Group na drogach.

Dynamiczny wzrost w BMW M GmbH

Rekordową sprzedaż w 2017 roku odnotowały również znane ze znakomitych osiągów pojazdy BMW M. W porównaniu z rokiem poprzedzającym klientom dostarczono o 19,1% więcej samochodów BMW M i BMW M Performance. Po raz pierwszy łączna sprzedaż osiągnęła poziom 80 000 sztuk. Największy wkład w ten dynamiczny wzrost – w swoim pierwszym pełnym roku sprzedaży – miało BMW M2 (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 8,5–7,9 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 199–185 g/km. Wartości zużycia paliwa i emisji CO2 zostały obliczone na podstawie cyklu testowego ECE i mogą różnić się w zależności od rozmiaru opon). W ubiegłym roku sprzedano łącznie 12 293 sztuki tego modelu. Do wzrostu sprzedaży znacząco przyczyniło się także nowe BMW serii 5 w wersjach BMW M Performance. Dzięki wprowadzeniu wiosną na rynek nowego BMW M5 należy się spodziewać, że BMW M będzie kontynuować historię sukcesu także w 2018 roku.

Najwyższa w historii sprzedaż MINI

Nowy rekord sprzedaży osiągnęła w 2017 roku także marka MINI. Klientom na całym świecie dostarczono łącznie 371 881 MINI, co przekłada się na wzrost o 3,2% w stosunku do roku poprzedzającego. Znakomicie sprzedawało się nowe MINI Countryman (84 441 sztuk), które zanotowało na swoim koncie wzrost o aż 30,0%. Siłą napędzającą sukces rynkowy marki było również MINI Cabrio dzięki sprzedaży na poziomie 33 317 sztuk (wzrost o 12,0%).

Rolls-Royce

W 2017 roku koncern z siedzibą w Goodwood dostarczył klientom w niemal 50 krajach świata łącznie 3 362 pojazdy marki Rolls-Royce (-16,2%). Wynik ten osiągnięto pomimo niedostępności w sprzedaży modelu Phantom ze względu na odświeżenie wersji oraz niepewną koniunkturę na ważnym dla marki rynku bliskowschodnim. Nowy Phantom został zaprezentowany w lipcu, zyskując powszechne uznanie mediów i potencjalnych klientów, a spora liczba zamówień daje powody do optymizmu. Pierwsze Phantomy trafią do klientów już w styczniu 2018 roku.

BMW Motorrad

Siódmy z kolei rok rekordowej sprzedaży zanotowała także marka BMW Motorrad, dostarczając klientom największą w historii marki liczbę motocykli i maxi-skuterów. Sprzedaż wzrosła o 13,2%, a do klientów na całym świecie trafiły łącznie 164 153 pojazdy z oferty BMW Motorrad. Wynik ten jest w dużym stopniu zasługą popularnych modeli GS. Wkład w najbardziej udany pod względem sprzedaży rok miało także 14 nowych i odświeżonych modeli w portfolio marki, między innymi nowe propozycje z rodziny R nine T oraz oferowane w atrakcyjnej cenie modele G 310 R i G 310 GS.

Sprzedaż BMW i MINI według rynków i regionów

Azja była głównym rynkiem zbytu napędzającym sprzedaż w 2017 roku, przy czym dominującą rolę odegrały Chiny. Sprzedaż BMW i MINI w Chinach kontynentalnych, czyli największym rynku firmy, wzrosła w 2017 roku o 15,1% (594 388 sztuk). Wzrost ten udało się osiągnąć pomimo przeprowadzonego odświeżenia BMW serii 5.

W Europie utrzymano zeszłoroczny wysoki poziom sprzedaży BMW i MINI. Pomimo niesprzyjającej koniunktury na ważnym dla firmy rynku brytyjskim, klientom europejskim dostarczono łącznie 1 100 975 sztuk pojazdów (+0,9%).

W Ameryce Północnej i Południowej odnotowano nieznaczny spadek sprzedaży w ciągu roku (450 020 sztuk/-2,0%). Wpływ na tę sytuację miała ograniczona dostępność modeli BMW X.

 

Źródło: Informacja prasowa

Ilustracja: Informacja prasowa

 

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem