Volvo, Autoliv i NVIDIA łączą siły w drodze do opracowania samochodów autonomicznych

Autoliv Volvo NVIDIA

Autoliv – światowy dostawca systemów bezpieczeństwa dla branży motoryzacyjnej, Volvo – szwedzki producent samochodów oraz NVIDIA – głównie znana jako producent kart graficznych, ogłosiły podjęcie współpracy w celu opracowania w pełni autonomicznych pojazdów.

Już ponad pół roku temu Volvo oraz Autoliv utworzyły spółkę Joint Venture o nazwie „Zenuity”, której zadaniem jest rozwijanie technologii autonomicznych pojazdów. Pod koniec czerwca 2017 roku ogłoszono, że wspomniana spółka Zenuity nawiązała współpracę z NVIDIĄ.

NVIDIA, znana dotychczas w branży komputerowej, dała się już poznać w branży motoryzacyjnej poprzez opracowanie platformy obliczeniowej, która może być stosowana w autonomicznych samochodach. Umowa zawarta z Autoliv i Volvo polega na udostępnieniu tej platformy spółce Zenuity, która ma stać się podstawą do pisania własnych programów i rozwoju sztucznej inteligencji stosowanej w samochodach.

Stworzony przez konsorcjum trzech firm system ma mieć zdolność porównywania rzeczywistej sytuacji drogowej z wysokiej rozdzielczości mapami, pozwalający na precyzyjne umiejscowienie pojazdu na pasie drogowym. Oprócz tego system ten posiądzie również możliwość samodzielnego uczenia się.

W założeniu spółki Zenuity opracowanie 4 poziomu autonomicznych samochodów planowane jest na 2021 rok. Dla jasności, czwarty poziom w tym przypadku oznacza w pełni autonomiczny pojazd, gdzie rola kierowcy ogranicza się jedynie do podania pojazdowi dokładnego adresu celu podróży. Opracowany system oprócz stosowania go w pojazdach produkowanych przez Volvo ma być również sprzedawany innym producentom zainteresowanym zastosowaniem tej technologii.

Pojazdy autonomiczne wykorzystywać będą technologie takie jak V2X (oparty na standardzie 802.11p), kamery, radary, LIDARy, GNSS (w tym GPS) i inne.

 

Źródło: Informacja prasowa

Ilustracja: Informacja prasowa

 

                     

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem