Koncern Volkswagen przyjmuje rolę pioniera w szybkim zwiększeniu bezpieczeństwa ruchu drogowego

Volkswagen

Wymiana informacji pomiędzy samochodami różnych producentów oraz pomiędzy autami a ich otoczeniem stanie się ważnym krokiem w kierunku zmniejszenia liczby wypadków. Wymiana danych ważnych z punktu widzenia ruchu drogowego będzie następowała w ciągu zaledwie kilku milisekund i będzie możliwa na odległość około 500 m między autami oraz między autem a elementami infrastruktury drogowej. Na tej technologii opierać się będzie też tzw. platooning, czyli konwoje poruszających się autonomicznie i komunikujących się ze sobą ciężarówek. Dodatkowo, oprócz poprawy bezpieczeństwa i zwiększenia płynności ruchu drogowego, system ten przyczyni się do zmniejszenia zużycia paliwa, a przez to do spadku emisji dwutlenku węgla.

Dr Ulrich Eichhorn, szef Działu Badań i Rozwoju w koncernie Volkswagen, stwierdził: „Istnieją już wszelkie warunki niezbędne do szybkiego wprowadzenia tego nowego rozwiązania. Dzięki wypróbowanej i niezawodnej technologii WLANp uda nam się szybko zwiększyć bezpieczeństwo ruchu na drogach całej Europy. Dzięki temu znacznie zbliżymy się do realizacji celu „Vision Zero”, czyli projektu zakładającego całkowite wyeliminowanie wypadków w ruchu drogowym”.

Powszechne wprowadzenie standardu WLANp, który został już wszechstronnie przetestowany, stworzy także nowe możliwości dla instytucji zajmujących się infrastrukturą drogową (np. sygnalizacją świetlną), operatorów pojazdów uprzywilejowanych czy firm utrzymujących flotę pojazdów (np. budowlanych). Będą one mogły korzystać, na poziomie lokalnym, z informacji o natężeniu ruchu, o ewentualnych wypadkach, miejscach robót drogowych oraz z wiedzy o innych sytuacjach i zdarzeniach na drogach.         

 

Źródło: Informacja prasowa

Ilustracja: Informacja prasowa

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem