Home

Eco.Logic Motion pomaga redukować spalanie w autobusach

System do tworzenia elektronicznego horyzontu, bazujący na GPS i mapach cyfrowych

 

Produkt Eco.Logic Motion firmy Bosch jest nowatorskim rozwiązaniem, które pomaga redukować spalanie i emisję szkodliwych substancji przez autobusy.
Firmy Bosch oraz Mercedes-Benz zrealizowały projekt, którego celem jest poprawa efektywności układów napędowych. Bosch dostarczył sprzęt, oprogramowanie oraz algorytmy do wyznaczania tzw. horyzontu elektronicznego (o którym dalej), a Daimler odpowiedzialny był za implementację algorytmów. 

Rezultatem prac jest tzw. Przewidujący Układ Sterowania Silnikiem (ang. Predictive Powertrain Control) – system, który tworzy trójwymiarowy obraz otoczenia na podstawie danych GPS i map cyfrowych (wcześniej wspomniany horyzont elektroniczny) i jest w stanie na podstawie np. stopnia nachylenia drogi zdefiniować optymalny bieg oraz prędkość pojazdu, zredukować liczbę niepotrzebnych zmian biegów (np. tuż przed szczytem) oraz ustalić momenty w których przyspieszenie pojazdu skutkować będzie możliwie niskim zużyciem ropy.

Pierwsze testy, które prowadzone były na autostradzie A6 w Niemczech, są optymistyczne i mają ogromny potencjał. Eco.Logic Motion pokazuje, że możliwa jest redukcja spalania nawet o 9% w stosunku do tradycyjnych rozwiązań. Wg obliczeń Boscha, każdy procent, o który uda się obniżyć spalanie to oszczędność rzędu 400 Euro na rok na typowy, często używany autobus.

źródło: bosch.de

ilustracja: bosch.de

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand