Home

Kolejne stadium kooperacji firm Daimler oraz Renault-Nissan

Dieter Zetsche (Daimler) oraz Carlos Ghosn (Renault-Nissan)

Firmy Daimler i Renault-Nissan współpracują ze sobą od początku dekady. Początkowo pracowano wspólnie nad 3 europejskimi projektami, w roku 2014 projektów jest już 12, na 3 kontynentach.

Pierwszym, powstałym od zera, wspólnie zaprojektowanym samochodem jest świeżo przedstawione Renault Twingo trzeciej generacji. Kolejne samochody będą dostępne w sprzedaży już w listopadzie – a będą to Smart Fortwo and Smart Forfour. Pojazdy te oparte są na tylnonapędowej architekturze, która ma sprawdzać się doskonale w warunkach miejskich. Twingo oraz Smart Forfour produkowane będą w Słowenii, a Smart Fortwo w Hambach, we Francji.

OEM zamierzają także wspólnie budować montownie, czego przykładem ma być inwestycja powstała w Aguascalientes, w Meksyku, skąd wyjeżdżać będą od 2017 roku samochody marki Infinity. Od roku 2018 planowana jest produkcja pojazdów Mercedes-Benz, a roczna produkcja szacowana będzie na 300 tysięcy pojazdów rocznie.

Efektem współpracy jest także wzajemne dostarczanie silników. Wysokoprężne jednostki napędowe 1.6 litra od Renault montowane są w Mercedesie klasy C oraz Mercedesie Vito. Smarty z kolei wyposażone zostaną w 3-cylindrowe jednostki wolnossące o pojemności 1 litra lub turbodoładowane o pojemności 900 cm3. Wspólnym projektem jest 4-cylindrowy, turbodoładowany silnik produkowany Decherd, Tennessee, USA. Jednostki montowane będą w Infiniti Q50 i Mercedesach klasy C.

źródło: media.blog.alliance-renault-nissan.com

 zdjęcia: media.blog.alliance-renault-nissan.com

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand